Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Koşu ayakkabısı kullanmak iyi bir fikir, zira bu özel ayakkabılar hem performansınızı artırıyor ve hem de daha uzun süre koşabilmenizi sağlıyor. Koşu ayakkabıları özel bir tasarıma sahip olduklarından, hem ayak tabanını ve hem de ayak bileğini ayrı ayrı destekliyor. Bu sayede, ayağınızın yerle olan temasının etkileri minimum düzeyde hissediliyor ve kısa sürede yorulmanız engellenmiş oluyor. Peki, koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Başlangıç düzeyi koşu ayakkabıları  alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Burada kilonuzu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.Eklemlerınıze en az  düzeyde zarar verecek,darbeyi emıci özellikte,yastıklaması iyi bir koşu ayakkabısı tercih etmek akıllıca olacaktır.

Orta ve İleri düzey koşu ayakkabısı  seçerken hangi hususlar önem taşıyor?

İyi koşan atletlerin genelde tercihi tabanı ince koşarken hafif olan ayakkbılardır.Darbeyi emici özelliği azdır.Bu tür ayakkabıları giyen sporcuların spor yaşları yüksektir ve kilo sorunları yoktur.

En İyi Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Koşu ayakkabıları, kişilerin adım tipleri ve ayak şekillerine göre üretiliyor. Diğer bir deyişle, belli bir kişi için olumlu sonuç veren bir koşu ayakkabısı modeli, başka bir kişiye hiçbir fayda sağlamayabiliyor. Burada kişisel bir seçim yapmanız gerekiyor ve bu seçimi yaparken, fiziki özelliklerinizi dikkate almanız önem taşıyor.ilk olarak belirlemeniz gereken konu,adım tipleri. Her insan yere basarken ayağının belli bir noktasına ağırlığını veriyor. Örneğin içe doğru basarak adım atanlar olduğu gibi, dışa basanlar ve ilk önce topuğu üzerine basanlar da bulunuyor. Aynı şekilde, ayak tabanınızın yapısı da bu bakımdan önem taşıyor. Ayak tabanları; düztaban, normal taban ve çukur taban olmak üzere üçe ayrılıyor. Tüm bu farklılıklar, seçeceğiniz koşu ayakkabısı modeli bakımından önem taşıyor. Bir örnek vermek gerekirse, düztabanların daha fazla hareket kontrolü sağlayan koşu ayakkabıları tercih etmesi gerekiyor zira ayak tabanına uygulanan basınç ancak bu sayede kontrollü bir şekilde dağılabiliyor. Çukur taban ayaklar ise tam aksine bol dolgu ve basınç emici malzeme kaplı ayakkabıları tercih etmeli, zira bu şekilde basınç emilimi daha verimli bir şekilde dağıtılabiliyor.

Zemine Göre Koşu Ayakkabısı Seçimi

Koşacağınız zeminin özellikleri. Hatta bu bakımdan, hava şartlarını bile göz önüne almanız akıllıca bir davranış oluyor. Koşu sporu için seçtiğiniz zemin; düz, engebeli veya pist şeklinde olabilir. Koşu ayakkabılarının tabanları, zeminle minimum teması sağlamak için özel olarak tasarlandığından, pist için uygun olan bir ayakkabı modeli engebeli zeminde zorluk çıkarabiliyor. Bu nedenle, en doğrusu her zemin tipi için farklı bir koşu ayakkabısı satın almanız ve o gün koşacağınız yere göre seçim yapmanız olacaktır.

Son olarak, seçtiğiniz ayakkabıyı satın almadan önce muhakkak denemeniz gerekiyor. Buradaki ideal ölçü, ayak parmaklarınız ile ayakkabının burnu arasında bir parmaklık boşluk olması. Bu boşluk olmazsa, ayak parmaklarınız (ve beraberinde sinirleriniz) sıkışarak, kramp ve ağrıya neden olabiliyor. Diğer bir deyişle, koşu ayakkabısında ayağın esneyebilmesi için yeterli pay bulunması gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *