İnterval antrenman nedir?Nasıl yapılır?

 

İnterval antrenman (Aralıklar ile yüklenme) yağ yakımı için tercih edilen antrenman çeşitlerindendir. İnterval antrenman programlarda amaç kısa sürede çok fazla efor harcayıp maksimum yağ yakımı maksimum metabolizma hızı demektir. Aerobik antrenmanların tam tersi olan (anerobik) interval antrenman spor yaptığınız sürede ve antrenmanı bırakıp dinlendiğiniz sürede de yağ yakar ve metabolizmanız maksimum seviyede çalışmaya devam eder.

Eğer amacımız sadece yağ yakmak değilse interval antrenman sayesinde vücudunuza dayanıklılıkta sağlamak mümkün.metabolizmanız interval antrenman sistemi ile daha uzun süre ve hızlı çalışacaktır.

İnterval Antrenman Nasıl yapılır ?

Aslında cardio dediğimizde aklınıza ne geliyorsa  yapabilirsiniz, örneğin ip atlama, yüzme,koşma gibi.Biz basit ve çok tercih edilen koşma ile devam edelim.

İnterval antrenmanın karakteristik özelliği çalışma ve dinlenmenin ya da yüksek ve alçak yüklenmeli devrenin sistemli olarak değişimidir. Dinlenme aktif veya pasif olarak değerlendirilebilir.

Antrenmanın devamı ne kadar iyi ve tempo mesafesi ne kadar kısa ise verilen dinlenme süresi o kadar kısadır.

İnterval antrenman metodunu kendi arasında üçe ayırabiliriz:

1. Kısa süreli İnterval antrenman metodu: 15-20 saniye arası çalışmalar söz konusudur.
2. Orta süreli İnterval antrenman metodu: 1-8 dakika arası yapılan çalışmaları kapsar.
3. Uzun süreli İnterval antrenman metodu: 8-15 dakika arası yapılan çalışmaları kapsar.

İnterval antrenmanlarda temel kural şudur:

Kalp atım sayısı 180-200 ulaşıldığında çalışma durdurulur. 120-130’a kalp atım sayısı düşünce çalışmaya devam edilir. İnterval çalışmalarda kısaca dikkat edilmesi gereken ilkeler şunlardır:

1. Çalışmanın süresi
2. Çalışmanın kapsamı
3. Çalışmanın şiddeti, yoğunluğu
4. Dinlenme

Öncelikle dinlenme aralarında ,dinlenme süresini aşmamanız gerekir.

Çocukların ve gençlerin daha çok dinlenme zamanına ihtiyaçları vardır. İnterval antrenmandan tam dinlenme beklenilmez. Bunun birkaç nedeni vardır.

• Kalp ve kan dolaşımı büyümesi geriye döner.
• Dinlenme safhalarında hakim olunan kalp volüm işi her şeyden önce kalp yükselmesinin geciktirilmesidir.

Genellikle kalp atışı ve kalp kaslarının büyümesi yüklenme safhalarında olur. Bu nedenden interval antrenman metotları kalbi tamamen özel ölçüde ve kısa sürede büyütür. Büyüyen kalp yeniden uygun maksimal 02 alımıyla dayanıklılık kabiliyetini artırır. Birkaç haftada kalp volüm büyüklüğü 220 cm3’ü bulabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *