Kuvvet nedir?Kuvvet antrenmanı nasıl yapılır?

(önemli uyarı: Kendi vucut ağırlıgınız ile hareketleri çok tekrar yapabiyorsanız fitneshta kuvvet antrenmanı yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.)

Kuvvet nedir?

Kuvvet antrenmanları fitness’ın en önemli yapı taşıdır. Tüm sporcular için hayati önem taşıyan bu antrenman güç ve hız için olmazsa olmazdır. Tüm sporcular iki amaç için yoğun bir şekilde antrenman yaparlar. Bu amaçlar ise güçlü ve hızlı olmaktır. Kuvvet antrenmanı bu iki amacı bir araya getiren oldukça etkili bir egzersiz türüdür. Bu antrenman sporculara kalıcı ve etkili bir güç kazandırmakta, ayrıca kazanılan kasların kaybolmasını da engellemektedir. Yani kuvvet antrenmanı iri kasların dışında kişiye güç de kazandırır. Bu nedenle tüm profesyonel sporcular kuvvet antrenmanına büyük önem vermektedir. Kuvvet antrenmanı yapmayan bir birey de güzel kaslara sahip olabilir ancak kuvvet antrenmanı yapan bir kişiye göre daha güçsüz olacağı kesindir. Bu antrenmana önem veren bireyler 70 kg ağırlığı zorlanmadan kaldırabilirken, çok daha fazla kasa sahip olan bir vücut geliştirme sporcusu 70 kg ağırlığı kaldıramayabilir. Bu nedenle kuvvet antrenmanları her sporcu için önemlidir.

Kuvvet Antrenmanı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kuvvet antrenmanında esas amaç sporcuların kaslarını geliştirmekten çok sinir sistemini geliştirmektir. Kasların kapasitelerinin arttırılması için kuvvet antrenmanı yapılmaktadır. Zira bir insan kaslarını yaklaşık %35-40 verimle kullanabilmektedir. Kuvvet antrenmanı ile kasların kullanımından sağlanan verim %70-80’lere çıkarılmaya çalışılır. Bu da daha güçlü bir vücut anlamına gelmektedir.

Kuvvet Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Kuvvet antrenmanında en az tekrarla ağırlık kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bu maksimum ağırlıkla yapılmak zorunda değildir. En az tekrar eden biçimde ne kadar ağırlık kaldırılabiliyorsa o şekilde kuvvet antrenmanı yapılmaktadır. Tekrar sayısı ise maksimum 5 olmalıdır. 3-4 defa yapılan tekrar daha etkili olacaktır. Bu şekilde çalışarak kaldırabileceğiniz en yüksek ağırlığı da bulabilirsiniz. Böylece antrenmandaki verimliliği maksimuma çıkarabilirsiniz. Bu şekilde kuvvet antrenmanında en fazla 2 set yapmanız daha uygun olacaktır.

Uyarılar

Asla üst üste iki gün çalışmayın. Kaslarınızın  dinlenmesine önem verin.

Antrenmanlarınız öncesi, sırasında ve sonrasında yeterli sıvı alımına dikkat edin.

iyi beslenin. Antrenmanlarınızdan en fazla 1,5-1 saat öncesine kadar kaliteli kompleks karbonhidratlardan, sebzelerden ve proteinden oluşan bir tabak oluşturun ve bunu tüketin.

Antrenmanınızdan hemen sonra da proteinden ve nispeten hızlı kana karışan karbonhidratlardan oluşan bir öğün daha alın.

Tecrübesiz veya yeni başlayan sporcular ise, antrenörlerinin veya antrenman arkadaşlarının eşliğinde, şiddeti daha hafifletilmiş şekilde başlayarak süre sonuna doğru hafif şiddet artırımlarıyla devam edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *