Aerobik ve Anaerobik egzersizler.

Aerobik egzersizler: Aerobik egzersizler uzun süreli aktivite süresince vücuda enerji sağlamak amacıyla oksijenin kullanıldığı egzersizlerdir. Bu egzersizler uzun süre orta yoğunlukta yapılmalıdır. Bunlar vücudun genel oksijen tüketimini iyileştirme ve aynı zamanda vücut metabolizmasını artırma eğilimindedir. Bu egzersizlere örnek uzun mesafe koşuları, bisiklet, kick boks, yüzme, koşu bandı, koşu ve hızlı yürüyüşler, ip atlamadır.

Eğer okuduğunuz herhangi bir yazıda aerobik kelimesi geçiyorsa buradan çıkartmanız gereken bu aktivitenin oksijen yardımıyla yapıldığıdır.Aerobik egzersizlerde,uzun süreli ve orta şiddetli yapılan aktivitelerde oksijen kullanarak vücut için gerekli olan enerjinin oluşturulmasını sağlar.Aerobik sporlar,vücudun metabolizma hızını arttırmak ve kalp,akciğer çalışmalarını düzenlemek gibi maddeleri esas alır.

Aerobik egzersizlerin faydaları nelerdir?

-Vücudun dayanıklılığını arttırır.

-Kalpten kanın pompalanmasını düzenler.

-Düzenli uygulamalar sonucunda iyi kolesterol düzeyini arttırır.

-Bazı kanser türleriyle savaşmada önemli yer oynar.

-Vücudunuzun yağ oranını düzenleyerek fazla kilolardan kurtulmanızı sağlar.

-Aşırı stresi engeller.

-Soluk alıp vermenizi düzene sokar.

 

Anaerobik egzersizler: Diğer taraftan anaerobik egzersizler vücudun enerji ihtiyacını solunumdan karşılayan ve vücudu oksijensiz çalışmaya zorlayan egzersizlerdir. Oluşan bu oksijen eksikliği nedeniyle bu egzersizler sadece kısa süreli yapılabilir. Bu egzersizlere örnek olarak ağırlık kaldırma, kendini çekme, itme, sürat koşusu verebiliriz.

Aerobik ve anaerobik egzersizler arasında bir karşılaştırma yapılacaksa tek fark oksijen değildir. Aerobik egzersizler basit olsa da orta şiddette ve uzun süre yapılırlar ( ortalama 20 dakika), anaerobik egzersizler ise kısa süreli (2-3 dakika) yapılan yoğun şiddette egzersizlerdir. Aerobik egzersizler daha uzun süreli yapıldıklarından daha yüksek dayanıklılık seviyeleri gerektirirler. Her iki egzersizde de enerji sağlamak için glikozdan pirüvat üretimi yani glikoliz kullanılır buna rağmen glikozun yıkımını sağlayan maddeler farklıdır. Aerobik egzersizlerde glikozu yıkmak için oksijen kullanılırken, anaerobik egzersizlerde glikozu yıkmak için fosfokreatin kullanılır.

Aerobik egzersizler kanda ve vücutta oksijenin dolaşımını hızlandırırlar. Kan basıncının azalmasını sağlarlar ve yağ yıkımını hızlandırırlar. Diğer taraftan, anaerobik egzersizler güç ve kas kütlesi geliştirmeye yardımcı olur. Bunlar gücü, hızı, ve vücudun metabolik hızını artırmaya yardımcı olurlar. Aerobik egzersizlerin en büyük dezavantajı ise bir bireyin vücut kütlesini ve gücünü azaltma eğiliminde olmalarıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *